ORTODONTİ UZMANI KİMDİR?

Ortodonti Uzmanı

ORTODONTİ UZMANI KİMDİR?

Ortodonti, genelde yamuk dişlerin düzeltilmesi gibi bilinse de, diş çapraşıklıkları, çenelerin birbirleriyle ve kafa kaidesi ile olan ilişkileri, yutkunma ve konuşma sorunları, dudak ve damak yarıkları ve iskeletsel bozukluklara bağlı nefes alma sorunları gibi dişsel, iskeletsel ve fonksiyonel problemlerin tedavisini yapan ya da katkıda bulunan disiplinlerden en önemlilerinden birisidir.

Ortodonti Uzmanı olmak için, 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından, üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4-6 yıl arası uzmanlık eğitimi almak gereklidir. Bu eğitimleri başarıyla bitiren kişilere Ortodonti Uzmanı ünvanı verilir. Ortodonti uzmanı, hafif diş çapraşıklıklarından, kraniofasial sendromların tedavisine kadar tüm ortodontik ve ortopedik sorunların önlenmesi ve tedavisinde etkin rol alır. Ortodonti uzmanı genel olarak önleyici, koruyucu ve durdurucu tedaviler üzerinde uzmanlaşmıştır.

Ortodontinin ülkemizdeki tarihi yaklaşık 40 seneliktir. 1975’li yıllardan itibaren yurtdışında ortodonti eğitimi gören akademisyenler, ülkemizde İstanbul ve Ankara üniversiteleri başta olmak üzere ortodonti kürsülerinin açılmasında rol almış ve ortodonti uzmanları yetiştirmeye başlamıştır. O yıllarda ülkemizde, modern ortodonti malzemelerinin ve cihazlarının bulunmasının oldukça zor olmasından dolayı, tedaviler basit takılıp çıkartılabilir damaklıklarla yapılmaktaydı.

Günümüzde ileri teknoloji sayesinde hem sabit aygıtlar (Diş telleri olarak bilinen metal ve şeffaf braketler), hem de takıp çıkartılabilir şeffaf plaklar (Invisalign), ortodonti dünyasında yeni bir sayfa açmıştır. Ortognatik cerrahi gibi hassasiyet isteyen tedavilerde artık tedavi planlamaları dijital olarak yapılmaktadır. Ameliyatın nasıl yapılacağı bilgisayarda planlandıktan sonra, yapılan tedavi planının gerçek hayata aktarılacağı ve cerrahın işini kolaylaştıran cerrahi rehberler 3 boyutlu yazıcılarla üretilir. İşte tüm bu süreç hastamızın işini kolaylaştırmak içindir. Ataşehir‘de bulunan diş kliniğimizde tüm bu teknolojileri kullanarak hastalarımıza elimizden gelen en iyi tedaviyi vermeye çalışmaktayız.

Zaman içerisinde modern ekipmanların ülkemize de kolaylıkla girmeye başlamasından sonra ortodonti bilimi tüm dünya ile aynı seviyeye, hatta daha ilerisine geçmiştir. Günümüzde Türk akademisyenleri, dünya ortodonti literatürüne düzenli olarak bilimsel yayınlar vermekte ve ortodonti biliminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ataşehir de bulunan ortodonti kliniğimizde, diş telleri, şeffaf plaklar, ortognatik cerrahi ve gülüş tasarımı ile ilgili detaylı bilgiyi ortodonti uzmanlarımızdan alabilirsiniz.